Co hamuje intermodal?
Oczekiwane efekty
W efekcie wszystkich tych działań znaczącej poprawie w skali całej sieci uległoby wykorzystanie infrastruktury kolejowej zwłaszcza modernizowanej. Ponadto wprowadzenie proponowanych mechanizmów stymulujących przewoźników kolejowych (głównie intermodalnych) zachęciłoby rynek do inwestowania w nowoczesny tabor kolejowy co przyczyniłoby się do szybkiego ożywienia branży i powstania wielu nowych miejsc pracy w całej gospodarce.
Efektem ubocznym, choć bardzo pożądanym byłoby stopniowe eliminowanie z rynku starych i niebezpiecznych wagonów oraz lokomotyw. Przełożyłoby to się bez wątpienia na poprawę bezpieczeństwa samych przewozów kolejowych zwłaszcza przy przewozach towarów niebezpiecznych, które są obecnie transportowane właśnie w kontenerach, a także komfortu pracy maszynistów.
Zwiększenie szybkości przewozów ładunków, spowodowałoby stworzenie realnej konkurencji dla transportu drogowego kontenerami, a to z kolei przyczyniłoby się do częściowego ograniczenia ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych, zmniejszając zatłoczenie, emisję spalin i ograniczając liczbę wypadków, a tym samym obniżając koszty społeczne akcji ratunkowych i rehabilitacji ofiar wypadków, ponoszonych przez każdego z nas.
Nie bez znaczenia jest także szansa na zwiększenie zainteresowania budowaniem lokalnych terminali kontenerowych kumulujących ładunki przewozowe w jednostkach ładunkowych (np. kontenery, nadwozia wymienne, etc.) ograniczając tym ruch samochodów ciężarowych do obszaru działania centrum logistycznego/terminala. Takie lokalne centra ładunkowe (mini terminale) mogłyby powstawać na istniejących już teraz bocznicach kolejowych, generując nowe miejsca pracy i rozwój przemysłu wokół nich – dzięki szybkim i tanim połączeniom z portami i innymi terminalami kontenerowymi w Polsce, Europie i Azji.
Choć to wszystko brzmi nierealistycznie, to jest możliwe do wdrożenia niemal od zaraz. Pytanie czy politycy i decydenci naprawdę chcą rozwijać transport intermodalny w Polsce i czy zdają sobie sprawę z jego specyfiki i uwarunkowań. Mam nadzieję, że niniejszy artykuł przybliżył Państwu nieco inne niż dotychczasowe spojrzenie na te zagadnienia.
autor: Piotr Kazimierowski